Trénink kloubní pohyblivosti

Rozvoj kloubní pohyblivosti v sobě zahrnuje několik velice důležitých aspektů sportovního tréninku. Sportovci s rozvinutou kloubní pohyblivostí a nezkrácenými svalovými partiemi bývají většinou rychlejší, vytrvalejší ale především mají větší předpoklad naučit se efektivní techniku pohybu, protože nejsou limitování svým tělem. Druhým aspektem je především zdraví a regenerace. Pravidelné protažení vede k prevenci proti budoucímu zranění a umožňuje Tvému tělu rychleji regenerovat po výkonu.

warm-up

Delší protažení by mělo být součástí regenerace po výkonu, ne před ním ..

Na začátku tréninku je důležité především dobré prohřátí a dynamický strečink svalů. Takový začátek tréninku dobře připraví tělo na maximální výkon a slouží jako dobrá prevence zranění. Svaly jsou po dynamickém tréninku více pružné, lépe se vypořádají se zátěží, rychlost svalové kontrakce je vyšší, tím je i větší produkce síly.  Naopak zařazení statického strečinku na začátek tréninku snižuje svalovou výkonnost, zvyšuje riziko vzniku svalové ruptury (svalového natržení) a urychluje únavu svalů.

1. Dynamický strečink

Dynamický strečink je ideální zařadit před zahájením tréninku nebo zápasu. Dynamický strečink jsou rychlé pohyby (rotace, hmity, úkroky,..), které jsou kontrolované, dochází během nich k protažení svalů, ale není při nich výdrž v krajní pozici.

  • každý cvik se ideálně opakuje 8 -10 x
  • začíná se s menším rozsahem pohybu a s počtem opakování se rozsah pohybu zvyšuje.

2. Regenerační strečink

Spousta lidí dělá chybu, že začíná se statickým (regeneračním) strečinkem před výkonem, což snižuje výkonnost svalů. Regenerační strečink se vždy zařazuje po výkonu, kdy jsou svaly maximálně prohřáté a připravené k rozvoji kloubní pohyblivosti. 

  • doba výdrže v protažení je 20-30 sec.
  • Počet opakování cviku je 2-3x
  • Ze základní polohy do protažení přecházíme vždy s výdechem

 

"Předcházej zraněním a buď připraven na své nejlepší výkony."

logo do podpisu

Jdeme do toho s Tebou!