trénink rychlosti

Pro milovníky teorií můžeme říci, že rychlost znamená schopnost konat pohybovou činnost bez odporu nebo s malým odporem co nejrychleji.Pro milovníky praxe zase můžeme zkráceně říci, že jde o to být nejrychlejší, jak jen to jde.

Není pravda, že rychlost je jen o vrozených dispozicích ..

Rychlost je ovlivněna několika faktory. Zcela jistě hrají roli i vrozené dispozice rychlých vláken, ale to neznamená, že se již nedá nadále rozvíjet. Další roli totiž hrají také další pohybové schopnosti, které s rychlostí úzce souvisí jako je síla, flexibilita a koordinace. Další roli také hraje energetický proces v těle a v neposlední řadě také speciální dovednosti, protože pokud umíte rychle běžet bez míče, neznamená to automaticky, že budete rychle běhat i s míčem.

 paracaidas-de-entrenamiento-sklz

K teorii to stačí .. pokračujeme informacemi, které využijete v praxi

Pro trénink rychlosti je důležité dodržovat parametry zatížení, především dostatečný odpočinek. Může se tak stát, že při tréninku rychlosti se Ti bude zdát, že je neefektivně využitý čas, ale jelikož musí probíhat v maximální intenzitě, tělo potřebuje dostatečný prostor na obnovu energetických zdrojů před dalším opakováním. 

Parametry zatížení rychlostního tréninku

intenzita zatížení maximální
interval zatížení 10 až 15 sec.
interval odpočinku 1:10
počet opakování 10-15x
způsob odpočinku aktivní

 

 Co za druhy rychlosti je možné trénovat?

1. reakční rychlost

Rychlost reakce je velmi důležitá, především ve sportovních hrách, kde musíte neustále reagovat na různé situace, které se neustále mění. K rozvoji reakce můžete využít například reakční míčky. Inspirovat se můžete ve videu, kde jsou reakční míčky použity přímo v tréninku.

2. starty a změny směrů

Prvek, který je naprosto klíčový ve sportovních hrách, jako je hokej, fotbal, basketbal a další. První tři rychlé kroky a nečekaná změna směru znamená obrovskou výhodu proti soupeři a v dnešním takticky vyspělém sportu je mnohem důležitějším prvkem, než rychlost na 50m. Starty a změny směru můžeš trénovat například pomocí speciálně navrženého žebříku, díky kterému si poskládáš dráhu přesně podle svých potřeb.

 3. cyklická rychlost

Jedná se o rychlost na delší dráhu, to znamená 20m a více. Trénink cyklické rychlosti je vhodný například pro atlety, kde je na určitých drahách tím stěžejním prvkem. U sportovních her je rozhodujícím prvkem spíše předchozí rychlost startu a změny směru, která Ti umožní zbavit se soupeře, ale i zde využijete cyklickou rychlost například při návratu do obrany a je pravda, že i to může zápas rozhodnout. Pro rozvoj cyklické rychlosti je například skvěly padák, který se dá velmi rychle po startu odepnout, což Ti umožní vyvinout obrovskou rychlost.

 

Tak se do toho pusť, ale hlavně rychle :-) 

logo do podpisu

Jdeme do toho s Tebou!